Metody psychoterapie

Psychoterapie

 

Zaměřuji se na hlubinnou analytickou psychoterapii, která spočívá v principu zobrazování vědomých i nevědomých částí psychiky. Skrze jungiánskou arteterapii nahlížíme na principy fungování osobnosti, odhalujeme její stíny a funkční i nefunkční obranné mechanismy.

 

Cílem psychoterapie je hledání „kořene problému“ a následné léčení psychických potíží. Pracujeme s uvolněním kreativity, netradičním způsobem sebevyjádření a zpracováním psychicky náročných osobních témat. Díky psychoterapeutické podpoře dochází k posílením vlastních kompetencí, ochotě více se angažovat ke změně. To je v psychoterapii zásadní předpoklad k úspěchu.

 

Nejčastější témata v psychoterapii, kterým se věnujeme jsou náročné životní události a jejich dopad na člověka. Léčíme nepříjemné psychické stavy, úzkosti, fobie, deprese, panické ataky, poruchy příjmu potravy, traumata, ale také provázíme v beznadějných situacích či při závažném onemocnění. Pracujeme také s lidmi s autoimunitním a onkologickým onemocněním. Psychoterapie je založena na poznávání principů nemoci, objevování vlastních regeneračních zdrojů a inspirativních mechanismů. Své místo zde má i práce s psychospirituální krizí či dopad spirituálně náročných témat na člověka. Pomáháme také rodinám se vztahovými potížemi, při výchovných problémech u dětí nebo při potížích s ADHD.

 

 

 

 

 

Metody psychoterapie

 

Arteterapie

Arteterapie je forma psychoterapie, která má umělecký charakter. Výborně pracuje s expresí, hlubinným sebevyjádřením skrze barvy, tvary, symboly, dynamiku. Může se jednat například o intuitivní malování, tematickou tvorbu, vytváření artefaktů, či autorské psaní.  Symbolický jazyk je silnou diagnostickou metodou a analytickým rozhovorem nad tvorbou nabízí obrovskou příležitost pochopit skryté vnitřní motivy. Při arteterapii nejde o výtvarnou dovednost, ani o výsledek, důležitý je prožitek, a možnost objevit výpověď svého nevědomí.

 

 

Eko Arteterapie

Eko Arteterapie probíhá v divoké přírodě Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce a Národním parku České Švýcarsko Propojuje arteterapeutické techniky se silnými prožitky v přírodě. Krajina vytváří projekční plátno psyché a poskytuje prostor pro netradiční formu sebevyjádření. Několikahodinovým působením denní i noční krajiny dochází k rozšířenému stavu vědomí za pomoci speciálních technik. Mezi ně patří například práce s 54 smysly podle Dr. Cohena, „poustevnické pobyty“, práce s artefaktem, land art, vizualizace a symbolické vnímání krajiny apod. Jejich zachycením do autorské tvorby (např. psaním, malováním, socháním, vizualizací apod.) a hlubinnou analytickou prací dochází snadněji ke zpracování osobních témat i jejich integraci.

 

 

Ritualizace psychických procesů osobního příběhu

Jedná se o psychoterapeutický rituál, ve kterém pracujeme s osobním příběhem. Pro hlubší léčivý účinek spoluvytváříme scénáře i choreografii, pracujeme s modelováním situace. Skrze emocionálně silnou hudbu se mohou lépe uvolnit potlačené emoce. Prostřednictvím silného prožitku člověk poznává princip fungování psychiky a optimální způsob proměny. Jedná se o psychoanalytickou práci s  dynamikou nevědomí a integrací potlačených nebo vytěsněných částí osobnosti. Často pracujeme se změnou vztahových postojů i s náhledem na funkčnost obranných mechanismů. Tím dochází k zásadní proměně a léčbě psychických i psychosomatických potíží a to i vážnějšího charakteru.

 

 

 

 

 

Alternativní podpůrné metody k psychoterapii

 

Aurasoma (barevné spektrum emulzních lahviček z rostlin, bylin a minerálů, harmonizují energetickou rovnováhu člověka)

 

Dôterra (certifikované, čisté oleje terapeutické třídy “Certified Pure Therapeutic Grade”. Jsou blahodárné při uvolňování stresu, pomáhají při práci s emocemi a psychické stabilizaci)

Zyto Compass (biorezonanční diagnostický přístroj, který měří informační a energetické pole člověka a doporučí vhodné éterické oleje které aktivují emocionální rovnováhu)

 

Bodywave – hudební rezonanční lůžko (unikátní dřevěný hudební nástroj, na jehož spodní straně jsou umístěny speciálně laděné struny. Hrou na struny dochází k rezonanční bezdotykové masáži, která působí svými vibracemi přímo do buněk, tkání, a tělesných orgánů, uvolňuje napětí.

 

Léčivé tóny netradičních hudebních nástrojů (zvuková meditace speciálně laděnými gongy, tibetskými mísami, aqua phonem, zvukovými rotačními vlnami, ocean drumem apod.)